موزه ملی علوم و فناوری ایران به جز نمایشگاه‌هایی که در ساختمان اصلی موزه دارد، بخشی از فعالیت‌های خود را در خارج از موزه برگزار می‌کند. شما می‌توانید متقاضی این فعالیت‌ها و میزبان ما در این برنامه‌ها باشید. از آن‌جا که خیلی‌ها در شهرستان‌ها و حتی محله‌های تهران، به راحتی امکان دسترسی به موزه را ندارند، بنابراین به منظور تحقق عدالت آموزشی، این آمادگی را داریم که در صورتِ وجود شرایط و پیش‌نیازها، موزه را به شهر و محلۀ شما بیاوریم.

تا کنون بیش از 40 فعالیت خارج از موزه در چهار گوشه کشور برگزار کرده‌ایم و امیدواریم به زودی به محله شما بیاییم.

شهرداری‌ها، اداره‌های دولتی، دانشگاه‌ها و مدارس، شرکت‌ها و حتی مؤسسه‌ها می‌توانند میزبان ما در برگزاری این فعالیت‌ها باشند.

این فعالیت‌ها در سه بخش نمایشگاه، رویداد و جُنگ علمی برگزار می‌شود. برای آشنایی بیشتر با این سه فعالیت روی بخش‌های مورد نظر کلیک کنید.

جنگ‌های موزه برنامه‌های علمی و مفرحی هستند که مجری در طی زمانی کوتاه ( حداکثر 45 دقیقه) با طرح یک مسئله و چالش روزمره، حداقل یک مفهوم علمی را با زبانی ساده و روش‌های خلاقانه برای شرکت‌کنندگان ارائه می‌دهد.

وقتی در یک شب صاف به آسمان پرستاره نگاه می‌کنید دربارۀ آسمان و اجرام آسمانی به چه چیزی فکر می‌کنید و چه سؤالی در ذهنتان به وجود می‌آید؟در این جنگ علمی جذاب ضمن آﻣﻮزش ﻣﻔﺎﻫﯿﻢ اﺑﺘﺪاﯾﯽ ﻧﺠﻮم و ﺗﻘﻮﯾﺖ روﺣﯿﻪ ﭘﺮﺳﺸﮕﺮی وﺧﻼﻗﯿﺖ در ﮐﻮدﮐﺎن، ﺳﺎﺧﺖ اﺷﮑﺎل ﺳﺎده ﻣﺮﺑﻮط ﺑﻪ ﻧﺠﻮم، ﺷﺒﯿﻪ ﺳﺎزی ﻣﻔﺎﻫﯿﻢ ﻧﺠﻮﻣﯽ ﺑﺎ وﺳﺎﯾﻞ اﺑﺘﺪاﯾﯽ ﺑﺮای درك ﺑﻬﺘﺮ ﻣﻄﺎﻟﺐ، ﻃﺮح ﺑﺎزیﻫﺎی ﻣﺮﺗﺒﻂ ﺑﺎ ﻣﻮﺿﻮع برنامه ﺑﺮای ﺑﺎﻻ ﺑﺮدن ﻣﺸﺎرﮐﺖ ﺷﺮﮐﺖ‌ﮐﻨﻨﺪﮔﺎن انجام می‌شود.

مشاهده اطلاعات بیشتر

چقدر با حس بینایی و عملکرد پیچیدۀ مغزتان آشنا هستید و چقدر در مورد دید دو بعدی و سه بعدی و خطای دیدن می‌دانید؟ جادوی دیدن جنگی است که در قالب یک برنامه مهیج و با انجام آزمایش‌های ساده و جذاب شما را با این پدیده‌ها آشنا می‌کند.

مشاهده اطلاعات بیشتر

تا به حال فکر کرده‌اید که انسان‌ها و به طور کلی زندگی در گذشته چگونه بوده است یا چگونه می‌توان به رمز و راز گذشتگان پی ببریم؟ جُنگ باستان‌شناسی به آموزش و معرفی شگفتی‌های این رشته می‌پردازد. از موضوع‌های جذاب این جُنگ، انسان و سیر تکاملی، تعیین سن و قدمت اشیاء باستانی و تمدن‌های گمشده در تاریخ هستند.

مشاهده اطلاعات بیشتر

از آنجا که چگونگی تفکر در انسان ریشه در دوران کودکی او دارد پرورش قدرت تفکر از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. وقتی حادثه‌ای اتفاق می‌افتد دربارۀ آن چگونه فکر و قضاوت می‌کنید؟ چقدر به شواهد موجود توجه می‌کنید؟ در این جنگ هیجان‌انگیز در قالب داستان‌های مختلف در مورد فلسفه تفکر و مشاهده برخی پدیدها و در نهایت چگونگی قضاوت و نتیجه‌گیری از آن پدیده صحبت می‌کنیم.

مشاهده اطلاعات بیشتر

نمایشگاه سیار موزۀ ملی علوم و فناوری از سال ۱۳۹۱ با هدف ایجاد امکان تجربۀ نمایشگاه‌های موزه در شهرهای مختلف کشور راه‌اندازی شده است. موضوع‌های مختلفی برای طراحی و ساخت این نمایشگاه‌ها انتخاب شده است تا مخاطبان آن بتوانند متناسب با علاقه و امکانات خود، در حوزه‌های مختلف علوم خواستار برپایی نمایشگاهی باشند.

نمایشگاه‌های سیار موزه تا کنون در ۲۰ شهر مختلف کشور برگزار شده است و هرساله بسته به نیاز مخاطبان موزه بخش‌های جدیدی طراحی و به آن اضافه می‌شود. این نمایشگاه‌ها در شکل‌های مختلف نمایشی و تعاملی و متناسب با نیاز و فرهنگ ایرانی و در موضوع‌های مختلف علمی برگزار می‌شوند که این شکل‌ها شامل علوم قدیم، علوم جدید و نمایشگاه‌های موضوعی است.

نمایشگاه‌های موضوعی هم در دو عنوان همزیستی با زلزله و نمایشگاه کیمیای رازی قابل برگزاری است. علاوه بر آن در صورت تمایل امکان برگزاری نمایشگاهی تلفیقی از علوم قدیم و جدید هم وجود دارد.

در نمایشگاه علوم قدیم آثاری مرتبط با فناوری‌های بومی ایران نمایش داده می‌شود. موضوع‌های انتخاب شده برای این نمایشگاه از این قرارند: الکتریسیته (پیل اشکانی)، نقشه‌برداری و ریاضی (‌ترازهای بازسازی‌شدۀ ابوحاسب محمد کرجی قرن پنجم هجری)، مکانیک (طرح‌های بازسازی شده منسوب به ابوعلی‌سینا در قرن چهارم هجری)، سیالات (طرح‌های بازسازی شده از کتاب الحیل احمد بن موسی شاکر خراسانی قرن سوم هجری) و نجوم (ابزارهای نجومی بازسازی شده رصدخانۀ مراغه در قرن هفتم هجری). هدف اصلی این بخش معرفی بخشی از میراث علمی ایرانیان در دوره‌های مختلف تاریخی به خصوص دوران اسلامی است.

مشاهده اطلاعات بیشتر

در نمایشگاه علوم جدید به شکل تعاملی به موضوع‌های مختلف مرتبط با علم فیزیک پرداخته شده است. موضوع‌های این نمایشگاه از این قرارند: قوانین حرکت (۶ نوع آزمایش مختلف)، انواع مولدهای انرژی (۳ نوع آزمایش)، نورشناسی (۸ نوع آزمایش) و ... . هدف از طراحی این نمایشگاه آموزش موضوع‌های جذاب فیزیک به شکل عملی و با مشارکت مخاطبان است .

مشاهده اطلاعات بیشتر

در نمایشگاه علوم جدید و قدیم امکان انتخاب تلفیقی از دو نمایشگاه علوم قدیم و جدید وجود دارد. این نمایشگاه بزرگ‌ترین نمایشگاه سیار موزۀ ملی علوم و فناوری را تشکیل می‌دهد.

مشاهده اطلاعات بیشتر

در نمایشگاه کیمیای رازی به معرفی زکریای رازی و فعالیت‌های علمی ایشان پرداخته می‌شود. زکریای رازی یکی از دانشمندان نامدار ایرانی در قرن سوم و اوایل قرن چهارم هجری بوده است که در رشته‌های شیمی، داروسازی و پزشکی ابداع‌ها و ابتکارهای مهمی داشته است. در این نمایشگاه سعی شده است ابعادی از زندگی این دانشمند ایرانی و گوشه‌هایی از دستاوردهای ایشان در حوزه‌های کیمیا، داروسازی و پزشکی به نمایش گذاشته شود.

مشاهده اطلاعات بیشتر

در نمایشگاه تعاملی همزیستی با زلزله، با طراحی تجربه‌های مختلف به چیستی زمین‌لرزه و نکات ایمنی و آمادگی عمومی برای همزیستی با آن پرداخته می‌شود. زلزله رویدادی طبیعی است که انسان نمی‌تواند جلوی وقوع آن را بگیرد. در ایران سالانه بیش از ده هزار زلزله ثبت می‌شود که حدود هزار مورد از آن‌ها را انسان حس می‌کند، از این‌رو آشنایی با زلزله و آگاهی از روش‌های همزیستی با آن ضروری است.

مشاهده اطلاعات بیشتر

رویدادهای موزه فعالیت‌هایی علمی هستند که با هدف گسترش آشنایی مخاطبان با مفاهیم علمی، تقویت مهارت‌های ذهنی و عملی آنان، و ایجاد انگیزه برای یادگیری علوم در فضایی شاد، تعاملی، جذاب و لذت‌بخش برگزار می‌شود. ایستگاه‌های متنوع هر یک از رویدادها با ابزار و وسایل تعاملی و بازی‌های علمی (فردی یا گروهی)، که برای یک روز تا یک یا دو هفته برگزار می‌شود، افزون بر سرگرمی، حس کنجکاوی و قدرت تخیل بازدیدکنندگان را نیز تحریک می‌کند.

در این رویداد در هفت ایستگاه به حیات و تنوع زیستی در کرۀ زمین و ایران در دوره‌های مختلف تحول زمین پرداخته می‌شود. برای آشنایی با نقش آب و هوا و زمین و انرژی خورشید در تنوع زیستی، فعالیت‌‌های هیجان‌انگیز و تعاملی مختلفی در این رویداد طراحی شده است.

مشاهده اطلاعات بیشتر

در این رویداد در هشت ایستگاه به تنوع عنصرهای مختلف موجود در ستاره‌ها، کرۀ زمین و زندگی انسان پرداخته می‌شود. بازی‌های هیجان‌انگیز، تعاملی و گروهی این رویداد برای آشنایی با ترکیبات مختلف و تنوع عناصر جدول تناوبی عنصرها در زندگی روزمره طراحی شده‌اند. جدول تناوبی عنصرها به نام اولین کسی که آن را به این شکل طبقه‌بندی کرد جدول مندلیف نیز نامیده می‌شود.

مشاهده اطلاعات بیشتر

در این رویداد در ده ایستگاه با جنبه‌های کمتر شناخته‌شدۀ سنگ‌ها آشنا می‌شویم. فعالیت‌ها و بازی‌های مختلفی در این رویداد طراحی شده‌اند: مشاهده‌ی پراکندگی معادن سنگ‌های مختلف در کشورمان و سنگ‌های نمونه از معادن کشور، تجربه نگاه میکروسکوپی به ساختار بلوری برخی سنگ‌ها و شناخت کانی‌های بدن انسان، پیدا کردن سنگواره‌های مربوط به دوره‌های مختلف زمین‌شناسی، آشنایی با تنوع و تفاوت سنگ‌های مختلف، شناخت عناصر تشکیل‌دهنده‌ی سنگ‌های مختلف با بازی و تجربه.

مشاهده اطلاعات بیشتر

در این رویداد که در پنج ایستگاه طراحی شده است با بخش‌های مختلف مغز انسان آشنا می‌شوید. با انجام بازی‌ها و فعالیت‌های مختلف می‌توانید اجزا و ساختار مغز انسان و کارکرد آنها را بشناسید، درباره‌ی ساختار نورون‌ها و چگونگی انتقال پیام‌های عصبی به سایر اندام‌های بدن بشنوید و تجربه کنید، در بازی‌های متنوعی حافظه‌ی کوتاه مدت خود را امتحان کنید، با استفاده از فناوری واقعیت مجازی به درون مغز سفر کنید و در بازی‌ای هیجان‌انگیز از تأثیر استرس و ترس بر عملکرد مغزتان شگفت‌زده شوید.

مشاهده اطلاعات بیشتر

لطفاً برای درخواست برگزاری نمایشگاه، رویداد و جُنگ فرم زیر را پر کنید.

[iphorm id=”3″ name=”فرم درخواست جدید”]

برای آشنایی بیشتر با ما همین امروز تماس بگیرید

آدرس دفتر مرکزی
تهران-خیابان نجات الهی-خیابان سپند غربی-پلاک 57
تلفن های تماس
88802247(داخلی8719-آقای فرامرزی)
ساعت پاسخگویی
شنبه تا چهارشنبه: از ۹ صبح تا ۴ بعد ازظهر

چنانچه موفق به ارتباط با ما نشده‌اید لطفاً نام و شمارۀ تلفن خود را در فرم زیر وارد کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

[iphorm id=”1″ name=”فرم تماس با ما”]