دکتر سیف‌اله جلیلی

رشته تحصیلی: شیمی ـ شیمی فیزیک

دوره مدیریت: 1393 تاکنون

پیام ریاست موزه ملی علوم و فناوری

جهان به سرعت در حال تغییر است و ما نیازمند آنیم که علاوه بر درک این تغییرات و همراهی با آنها، در ایجادشان نیز نقش فعال‌تری بر عهده بگیریم. اگر بخواهیم در آینده و بر اساس برنامه توسعه بلندمدت کشور در پیشرفت علمی سرآمد منطقه باشیم باید گام‌های سریع‌تری برداریم، چرا که آینده منتظر کم‌کاری یا سهل‌انگاری ما نخواهد شد. مطمئنا آیندگان از ما انتظار خواهند داشت تا ایرانی آبادتر و سربلندتر را در اختیار آنان قراردهیم. موزه ملی علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران یکی از عرصه‌های تحقق این آینده است که نیازمند توجه ویژه در راستای برنامه توسعه بلندمدت کشور است.

اکنون نگاه به موزه‌ها از دو جنبه مورد توجه است: یکی جمع‌آوری و نگاه‌داری اشیاء و دیگری جنبه ارتباطی و رسانه‌ای آن‌ها؛ در واقع رویکرد رسانه‌ای به موزه یا بالاتر از آن‌، یعنی «موزه به عنوان یک موسسه فرهنگی و آموزشی» این فضا را از یک مکان منفعل به یک مکان و رسانه آموزشی فعال و تعاملی تبدیل می‌کند . موزه‌های جدید بر ارتباط با مخاطبان تاکید بیشتری دارند تا جمع‌آوری اشیاء. حتی موزه‌های تاریخی و میراثی نیز برای حفظ مخاطبان باید چنین رویکردی را به جد مورد توجه قرار دهند. از این رو از نگاه به موزه به‌عنوان یک رسانه آموزشی نباید مورد غفلت کرد.

ما به دنبال ایجاد موزه‌ای هستیم که علاوه بر ایجاد رابطه بین علم و عمل به پرورش خلاقیت و تفکر در بازدیدکنندگان منجر می‌شود. از این رو موزه ملی علوم و فناوری را نه تنها مکانی برای نمایش توانایی‌ها و قابلیت‌های گذشته و حال سرزمین ایران و تمدن ایرانیـ اسلامی، بلکه مکانی برای چگونه خلاق شدن و متفکر شدن نیز می‌دانیم. در این چشم‌انداز روزی را تصور می‌کنیم که ساختمان و بنای موزه ملی علوم و فناوری به نمادی از ایران و یکی از اهداف گردشگری ما تبدیل شود. ما به آن می‌اندیشیم که تا پنج سال دیگر درهای اصلی ساختمان جدید موزه به روی بازدیدکنندگان باز شود و جشن بازگشایی آن را در کنار هموطنان خود برگزار کنیم.

سنت‌های علمی و دانشمندان ایرانی را باید پاس داشت و محافظت نمود، چرا که هر یک از کشورهای منطقه سعی دارند این افتخارات جهانی را به نام خود بزنند و چنانچه دیر بجنبیم، دستانمان از این میراث گرانبهای علم و فناوری کهن ایرانی ـ‌ اسلامی تهی خواهد ماند.

ایجاد پژوهشکده‌ها، جذب متوازن هیات علمی و کارشناسان خبره، انجام پژوهش، ارتباط با دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی، استفاده از نظرات نخبگان و مشاوران توانا، برگزاری دوره‌های تخصصی کوتاه‌مدت و حرفه‌آموزی در زمینه موزه‌داری و نمایشگاه، افزایش مخاطبان شهری، ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی، ایجاد موزه‌های استانی و تبلیغات و بازاریابی از عمده راهبردهای موزه برای پنج سال آینده خواهد بود و جذب حامیان مالی و خیرین برای دست‌یابی به اهداف موزه یکی از راهبردهای اصلی برای کاهش وابستگی به منابع مالی دولتی است.

شعار ما این است: موزه ملی علوم و فناوری، موزه متفاوت در بنا، پژوهش، آموزش، طراحی و ساخت و تعامل با مخاطبان.

سیف‌اله جلیلی
رئیس موزه ملی علوم و فناوری

دکتر مهرداد وحدتی

رشته تحصیلی: مهندسی مکانیک ـ ساخت وتولید

دوره مدیریت: 93-1390

دکتر غلامحسین رحیمی

رشته تحصیلی: مهندسی مکانیک جامدات

دوره مدیریت: 90-1384